Home  >  제품소개  >  대분류
대분류

διαδικτύου Κρίση Θεσσαλονίκη ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ «Δεν υπάρχει Ευρώπη χωρίς την …

페이지 정보

작성자 Andrew 작성일24-10-20 20:11 조회5회 댓글0건

본문

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Έκκληση υπέρ της συμμετοχής στις ευρωεκλογές και με φιλοευρωπαϊκό ψηφοδέλτιο, πληρωμη ενφια online taxisnet για να γίνει η Ευρώπη ανταγωνιστική......
0DE528F5D198BBF73277F961269F6ACC.jpg
«Δεν υπάρχει Ευρώπη χωρίς την Ελλάδα» ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Ο Γκι Φέρχοφσταντ σε κοινή εκδήλωση του κόμματός του με τη ΔΡΑΣΗ




Έκκληση υπέρ της συμμετοχής στις ευρω εκλογές και με φιλοευρωπαϊκό ψηφοδέλτιο, για να γίνει η ευρώπη ανταγωνιστική και δημοκρατική, απηύθυναν απόψε ο πρόεδρος της ομάδας των Ευρωπαίων Φιλελευθέρων ΑLDE στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, Γκι Φερχόφσταντ, η πρόεδρος του «Δικτύου» για τη Μεταρρύθμιση στην Ελλάδα και την ευρώπη, διεκδικηση συνταξεων Άννα Διαμαντοπούλου, υπολογισμοσ μορια ασεπ ο πρώην υπουργός Γιώργος Φλωρίδης, ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργο ΘεσσαλονίκηΘεσσαλονίκης Γιάννης Mπουτάρης, κεντρικη επιτροπη κινητικοτητας ο πρόεδρος της Δράσης και ευρω βουλευτής Θόδωρος Σκυλακάκης, η αντιπρόεδρος της Δράσης Αντιγόνη Λυμπεράκη, ο εκπρόσωπος Τύπου της ΔHMAΡ Ανδρέας Παπαδόπουλος και ο πρόεδρος του ΕΛΙAMΕΠ Λουκάς Tσούκαλης, ενώ υπήρξε μαγνητοσκοπημένη παρέμβαση από τον πρόεδρο των Ευρωπαίων Πρασίνων Ντανιέλ Κον-Μπεντίτ.



Δεν υπάρχει ευρώπη χωρίς την Ελλάδα, δεν υπάρχει ευημερία χωρίς την ευρώπη, επεσήμανε ο κ. Φερχόφσταντ, το κόμμα του οποίου μαζί με τη ΔΡΑΣΗ διοργάνωσε την εκδήλωση. Τόνισε ότι το πρόβλημα της ΕΕ είναι πολιτικό και όχι οικονομικό, οριοθέτησή γεωτεμαχίου αφού χώρες με μεγαλύτερα δημοσιονομικά προβλήματα εχουν βγει από την κρίση. Ειτε θα προχωρήσουμε προς μεγαλύτερη ενοποίηση, σημείωσε, είτε θα χάσουμε την επιρροή μας. Το 2030 καμιά από τις ευρωπαϊκές χώρες δεν θα ανήκουν στην G8, πειθαρχικη διωξη εκτίμησε αναφερόμενος στη ραγδαία άνοδο του Μεξικού, της Ινδονησίας και άλλων αναδυόμενων γιγάντων. Χρειαζόμαστε τις Ηνωμένες Πολιτείες της ευρώπης, πρό ΤΕΙνε ολοκληρώνοντας την ομιλία του.



Πρέπει να δούμε την ευρώπη σαν δεύτερη πατρίδα μας, ανέφερε η κ. Διαμαντοπούλου, η οποία ήταν ιδιαίτερα καυστική έναντι του ελληνικού πολιτικού συστήματος, το οποίο κατηγόρησε για έλλειψη εθνικού σχεδίου. Από την αλλη πλευρά, επέκρινε την Ευρωπαϊκή Επιτ ροπή ότι δεν λειτουργεί και έχει μεταθέσει τις αποφάσεις στη Γερμανία, η οποία επιβάλλει την «ομοφωνία» στο Συμβούλιο. Στηλίτευσε επίσης την έλλειψη πόρων εκ μέρους της ΕΕ, καθώς σε περίοδο κρίσης, πωσ κανω αιτηση για μεταταξη ο ευρωπαϊκός προϋπολογισμός φτάνει μόλις το 1% του ΑΕΠ - μικρότερος κι από αυτόν του Μάαστριχτ, παρατήρησε. «Η κρίση είναι επιταχυντής της ένωσης και της συνεργασίας» σημείωσε επικαλούμενη φράση του Ζαν Μονέ, προσθέτοντας προειδοποιητικά «αλλά και της διάλυσης».



Ο κ. Καμίνης αναφερόμενος στην τοπική αυτοδιοίκηση, υποστήριξε ότι χρειάζεται αποκεντρωμένες εξουσίες, ενισχυμένες αρμοδιότητες, και απευθείας πρόσβαση στις ευρωπαϊκές πολιτικές και εργαλεία, καθώς η ΕΕ πρέπει να ξεκινάει και να καταλήγει στον πολίτη.



Ο κ. Μπουτάρης εξέφρασε απογοήτευση που μόνον το 2% των πολιτών αυτοπροσδιορίζονται ως Ευρωπαίοι και επέμεινε σε ενιαίο εκπαιδευτικό σύστημα, αλληλεγγύη και κοινή εξωτερική πολιτική και πολιτική Ασφάλειας, κάνοντας μνεία της ανάγκης προστασίας των συνόρων.



Ο κ. Παπαδόπουλος παρομοίασε την ως τώρα αντίληψη των Ελλήνων για την ΕΕ με τον «θείο από την Αμερική» ο οποίος μόλις άρχισε να ζητάει λογαριασμό για το πού πάνε τα λεφτά, έγινε αντιπαθής. Για τις επικείμενες ευρω εκλογές, σημείωσε ότι αναμένεται να εκλεγεί το χειρότερο ευρωκοινοβούλιο, με τις περισσότερες αντιευρωπαϊκές δυνάμεις, υπογραμμίζοντας παράλληλα τις αποτυχίες της ΕΕ στους στόχους για την ανάπτυξη και την απασχόληση και το έωλο οικοδόμημα του ευρώ. Ωστόσο, πρόσθεσε καταλήγοντας, μια ενοποιημένη και δημοκρατική ευρώπη είναι στόχος της Αριστεράς και επικαλέστηκε τις φιλοευρωπαϊκές απόψεις του Λεωνίδα Κύρκου.



Ο κ. Σκυλακάκης παρατήρησε ότι η Δύση έχασε το μονοπώλιο του καπιταλισμού (από την Κίνα και την Ινδία) καθώς και το μονοπώλιο της γνώσης, με τη διάδοση του διαδικτύου. «Ενας Αφρικανός σήμερα, με smartphone έχει πρόσβαση σε περισσότερη πληροφόρηση από αυτή που είχα εγώ όταν σπούδαζα στην Αγγλία του 80» είπε χαρακτηριστικά. Η ΕΕ είναι μονόδρομος, υπαλληλικη σχεση τόνισε κατά την ολοκλήρωση της ομιλίας του και εξέφρασε την άποψη ότι χρειάζεται αποτελεσματικότητα, «γιατί πάσχει από κακοδιαχείριση των πόρων της, οι οποίοι έτσι κι αλλιώς είναι αστείοι, σε περιβάλλον τέτοιου ανταγωνισμού». Οι ελίτ έχουν αποτύχει πρέπει να ενεργοποιηθούν οι πολίτες, διεμήνυσε.



Αν θέλουμε μια άλλη ευρώπη, πρέπει πρώτα να αποφασίσουμε ποιά Ελλάδα θέλουμε, σημείωσε ο κ. Τσούκαλης. «Να συμφωνήσουμε τί θέλουμε να αλλάξει σε αυτή τη χώρα» πρόσθεσε.



Για την αναγκαιότητα ενός «ιστορικού συμβιβασμού» μεταξύ των ευρωπαϊκών κρατών, που θα βάλει στην άκρη τις εθνικές εμμονές και τους αλαζονικούς ηγεμονισμούς, έκανε λόγο από τη μεριά του ο Γ. Φλωρίδης. Το πρόβλημα της ΕΕ είναι κυρίως πολιτικό, γσις ενφια συμπλήρωσε, σημειώνοντας ότι πίσω από το δολάριο και το γεν-παρά τις δημοσιονομικές αδυναμίες των χωρών αυτών-υπάρχει μια κυβέρνηση και μια κεντρική τράπεζα που τα στηρίζει. Οι αγορές δοκιμάζουν την πολιτική ενότητα, είπε χαρακτηριστικά. Χρειάζεται σφιχτή πολιτική συνεννόηση, υπογράμμισε, λέγοντας ότι ο Νότος πρέπει να δώσει λύσεις στις διαρθρωτικές αδυναμίες του, ενώ ο Βορράς να αποδεχθεί ότι πρέπει να πληρώσει το κόστος μιας ενοποίησης.



ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ επιτέθηκαν στον Πρ.Παυλόπουλο

Μπουκάλια με νερό εκσφενδόνισαν διαδηλωτές εναντίον του πρώην υπουργού Εσωτερικών - Ο κ. Παυλόπουλος βρισκόταν στη συμβολή της λεωφόρου Βασιλίσσης Σοφίας με την οδό Μέρλιν

Στόχος των εργαζομένων στην μεταλλευτική βιομηχανία ΛΑΡΚΟ έγινε ο πρώην υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος.



Οι εργαζόμενοι στη ΛΑΡΚΟ διαδήλωναν έξω από τη Βουλή και όταν εντόπισαν τον κ. Παυλόπουλο επιτέθηκαν εναντίον του καθυβρίζοντας τον με σκαιούς χαρακτηρισμούς. Ορισμένοι μάλιστα εκσφενδόνισαν εναντίον του μπουκάλια με νερό.








prok1.jpg







prok2.jpg







prok3.jpg







prok4.jpg


ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζπωσ υπολογιζεται ο ενφιαντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.


상호 :  좋은홈페이지제작소-Goodhomepage, 사업자등록번호 :  621-04-92979, 고객센터 :  1670-1261
주소 :  부산광역시 해운대구 재송동 484 현창빌딩 2층, Copyright © 좋은홈페이지제작소-Goodhomepage All rights reserved.
top