Home  >  제품소개  >  대분류
대분류

Google Aids Aids ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ Ραγδαία αύξηση στο ποσοστό των εφήβων φο…

페이지 정보

작성자 Donte 작성일24-10-12 10:55 조회4회 댓글0건

본문

ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ Αυξήθηκε κατά 33% τα τελευταία δώδεκα χρόνια..."
350883C800B2CFE241DCF0FDA40E3A14.jpg
Ραγδαία αύξηση στο ποσοστό των εφήβων φορεών του HIV ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ

Αυξήθηκε κατά 33% τα τελευταία δώδεκα χρόνια

Ο αριθμός των εφήβων που είναι φορείς του ιού HIV ο οποίος προκαλεί το AIDS ξεπέρασε τα 2 εκατομμύρια το 2013, έχει αυξηθεί δηλαδή κατά 33% από το 2001, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού υγείας.



Παρουσιάζοντας τις νέες κατευθυντήριες γραμμές για την αντιμετώπιση της ασθένειας στους εφήβους, ο ΠΟΥ τόνισε ότι "2,1 εκατομμύρια έφηβοι, ηλικίας από 10 έως 19 ετών, ζουν με τον ιό και πολλοί από αυτούς δεν λαμβάνουν την απαραίτητη θεραπευτική αγωγή για να παραμείνουν σε καλή φυσική κατάσταση και να αποφευχθεί η μετάδοση" του HIV.



Λόγω της ανεπαρκούς θεραπευτικής αγωγής και της έλλειψης υπηρεσιών που να ασχολούνται αποκλειστικά με τους εφήβους φορείς, το ποσοστό θνησιμότητας στους νέους ασθενείς αυξήθηκε κατά 50% από το 2005 μέχρι το 2012, την ίδια περίοδο κατά την οποία στους ενηλίκους μειώθηκε κατά 30%. Το 2005 πέθαναν από AIDS 70.000 έφηβοι ενώ το 2012 οι θάνατοι αυξήθηκαν στους 104.000. Αντιθέτως, ενώ το 2005 πέθαναν 2,3 ενήλικοι ασθενείς, το 2012 ο αριθμός των θανάτων σε αυτήν την ηλικιακή ομάδα μειώθηκε στο 1,6 εκατομμύριο.



Είναι η πρώτη φορά που ο ΠΟΥ κάνει συστάσεις για τους εφήβους φορείς αλλά και εκείνους που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου. Μεταξύ άλλων προτείνει στους πολιτικούς και τους κοινωνικούς φορείς των χωρών να θέσουν σε εφαρμογή προγράμματα αποκλειστικά για εφήβους.



Από τα 2 εκατομμύρια των εφήβων φορέων, μια μικρή μειοψηφία ακολουθεί κάποια θεραπευτική αγωγή. Οι υπόλοιποι είναι στην πλειονότητά τους παιδιά που ζουν στην Ασία και την υποσαχάρια Αφρική και δεν παίρνουν κανένα φάρμακο. Ειδικά στην Αφρική, οι φορείς είναι κυρίως νεαρές κοπέλες που είχαν ερωτικές επαφές χωρίς προ φύλαξη, κάποιες φορές χωρίς την θέλησή τους. Στην Ασία οι έφηβοι φορείς του HIV είναι κυρίως τοξικομανείς.



Σύμφωνα με τον Νταγκ Μακλιούρ, τον υπεύθυνο της Unicef για τα προγράμματα καταπολέμησης του AIDS, 1 στα 7 νέα κρούσματα αφορά ένα άτομο εφηβικής ηλικίας. Οι νέοι αυτοί βρίσκονται αντιμέτωποι "με πολλά εμπόδια" καθώς συχνά δεν υπάρχει νομοθεσία που να τους καλύπ ΤΕΙ ή γίνονται διακρίσεις σε βάρος τους που τους εμποδίζουν να κάνουν εξετάσεις ή να λαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή, πρόσθεσε.



Επειδή δεν έχουν τη δυνατότητα να κάνουν ιατρικές εξετάσεις, πολλοί έφηβοι είναι φορείς αλλά δεν το γνωρίζουν. Ο ΠΟΥ υπολογίζει ότι μόνο το 10% των αγοριών και το 15% των κοριτσιών στη υποσαχάρια Αφρική ξέρουν ότι είναι φορείς του ιού. Λόγω της κατάστασης αυτής ο ΠΟΥ συνιστά στις κυβερνήσεις των χωρών να αναθεωρήσουν τη νομοθεσία τους ώστε να επιτρέπεται στους ανήλικους να κάνουν εξετάσεις χωρίς τη συγκατάθεση των γονιών τους.
ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.


상호 :  좋은홈페이지제작소-Goodhomepage, 사업자등록번호 :  621-04-92979, 고객센터 :  1670-1261
주소 :  부산광역시 해운대구 재송동 484 현창빌딩 2층, Copyright © 좋은홈페이지제작소-Goodhomepage All rights reserved.
top